Vasarą gamta kviečia poilsiauti, o vandens telkiniai – mėgautis vandens malonumais, tačiau svarbu laikytis saugumo priemonių, kad poilsis būtų malonus ir be rimtų incidentų. Šiame straipsnyje dalijamės patarimais, kaip saugiai praleisti vasarą gamtoje.

Apsauga nuo saulės ir karščio

Vasaros metu reikėtų ypač vengti tiesioginių saulės spindulių nuo 11 iki 16 val. Tai laikas, kai saulė būna pati pavojingiausia, todėl apsaugoti odą ir organizmą nuo perkaitimo labai svarbu. Ne mažiau svarbu riboti ir fizinį aktyvumą dienos metu. Karštomis dienomis per daug aktyvūs fiziniai pratimai gali sukelti dehidrataciją ir perkaitimą. Poilsiaujant gamtoje, derėtų pasirinkti vietą pavėsyje. Tai padės apsisaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Labai svarbu naudoti tinkamus apsauginius kremus nuo saulės su SPF, kurie padeda apsaugoti odą nuo saulės nudegimų. Karštuoju metų laiku būtina nuolat drėkinti organizmą, todėl būtina gerti daug skysčių (ypač vandens). Kalbant apie drabužius, geriausia rinktis šviesius, lengvus medvilninius drabužius ir galvos apdangalus. Šie drabužiai leis odai kvėpuoti ir apsaugos nuo tiesioginių saulės spindulių.

Saugus poilsis prie vandens

Vandens pramogos vasarą – puikus būdas atvėsti, tačiau reikia laikytis tam tikrų saugumo taisyklių. Visų pirma, maudytis tik su suaugusiųjų priežiūra ir tik saugiose vietose. Derėtų vengti maudynių drumstame vandenyje, kur gali slėptis akmenys ar kitos kliūtys, galinčios sužeisti. Labai svarbu neplaukti toli nuo kranto (už plūdurų), net jeigu galvojate, kad turite puikius plaukimo sugebėjimus. Tai padės išvengti pavojų, jei pasikeistų vėjo ar srovių kryptis. Nevalia pamiršti, kad negalima šokinėti į vandenį nuo tam nepritaikytų vietų (medžių, tiltų, skardžių). Šokti žemyn galva ypač pavojinga, nes galima atsitrenkti į dugną arba akmenį ir susižeisti. Vienas svarbiausių patarimų – nesimaudyti, neplaukti valtimi lyjant, žaibuojant ar griaudint perkūnijai. Per audrą vandens telkiniuose gali atsirasti pavojingų sąlygų, todėl rekomenduojama vengti pramogų blogu oru.

Smagus ir saugus būdas judėti gamtoje – dviračiai

Važiavimas dviračiu – ne tik smagi, bet ir sveikatai palanki veikla. Važinėtis dviračiu gatvėse leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų, o turint dviratininko pažymėjimą – ne jaunesniems kaip 12 metų vaikams. Būtina naudoti dviratininko apsaugos priemones: šalmus, ryškiaspalves liemenes, kurios padės užtikrinti matomumą. Važinėjimui geriausia rinktis pažįstamus kiemus, parkus arba tas vietas, kur įrengti dviračių takai. Tai užtikrina saugumą ir mažina riziką susidurti su kitais eismo dalyviais. Prieš važiuojant, labai svarbu apsidairyti ir įsitikinti, ar saugu. Svarbu nepamiršti žiūrėti į kelią ir nesiklausyti muzikos, kad girdėtųsi visa aplinka.

Apsauga nuo erkių ir vabzdžių

Ypač svarbu gamtoje saugotis erkių. Būtina apsirūpinti įvairiomis priemonėmis joms atbaidyti ir nepamiršti patikrinti savo kūno odos po buvimo gamtoje. Jei įgėlė bitė, uodas ar kitas vabzdys, rekomenduojama uždėti šaltą kompresą ant skaudamos vietos. Tai padės sumažinti uždegimą ir skausmą.

Atsakingas elgesys su gamta

Miške ir gamtoje būtina elgtis atsakingai ir saugiai. Draudžiama deginti žolę, kurti laužus be leidimo, šiukšlinti. Šie veiksmai gali sukelti gaisrą ir pakenkti aplinkai. Svarbu atminti, kad nederėtų artintis prie miško gyvūnų, jų neerzinti. Laukiniai gyvūnai gali tapti pavojingi, jei bus trikdomi.

Maistas ir mityba vasarą

Vasarą ypač svarbu rūpintis, ką ir kaip valgote. Reikėtų valgyti bent tris kartus per dieną. Karštomis dienomis geriau rinktis lengvą maistą, vengiant riebių produktų, kurie sunkiai virškinami. Greitai gendantys produktai (pvz., virta dešra, žuvis, pieno produktai) vasarą tampa pavojingi sveikatai. Labai svarbu laikyti maistą šaldytuve ar kitoje šaltoje vietoje. Nerekomenduojama valgyti neplautų miške ar sode rinktų vaisių ir uogų. Tai gali sukelti apsinuodijimą. Kone svarbiausias dalykas – gerti daug skysčių, bet vengti saldiklių turinčių gėrimų. Geriausia rinktis paprastą vandenį, nes saldūs gėrimai nemalšina troškulio. Reikėtų vengti maudytis labai šaltame vandenyje, nes gali pradėti traukti mėšlungis. Šaltas vanduo sukelia greitą raumenų susitraukimą, o tai gali būti itin pavojinga.

Vadovaudamiesi šiais patarimais ir rekomendacijomis, galėsite mėgautis vasaros gamta ir vandens pramogomis saugiai ir atsakingai. Saugus poilsis – tai ne tik malonumas, bet ir atsakomybė už savo bei kitų gerovę.

Stovyklos
Edukacijos
Skautams
Stovyklavietės
Parduotuvė